Co obejmuje tematyka kursu?

Poniżej znajdziecie Państwo zakres treści, który według nas jest optymalny dla zdobycia niezbędnej wiedzy z zakresu USG jamy brzusznej u dzieci. Zajęcia zazwyczaj prowadzimy w weekendy.

Podstawy obsługi aparatu i fizyka USG

Wykład zawierał będzie informacje dotyczące obsługi aparatu USG, sposobach uzyskania możliwie najlepszych diagnostycznie obrazów oraz zastosowaniu zainstalowanych w aparatach funkcji poprawy jakości obrazowania i metod oceny unaczynienia za pomocą Dopplera. W prosty sposób opisane zostaną niezbędne elementy fizyki ultradźwięków oraz zasady powstawania artefaktów, których zrozumienie ułatwi codzienną pracę przy aparacie.

USG wątroby i dróg żółciowych – obraz prawidłowy

W wykładzie przedstawione będą informacje o technice badania wątroby oraz punktach orientacyjnych ułatwiających określenie płatów i segmentów. Opisany zostanie obraz układu wrotnego oraz spływu żył wątrobowych. Przedstawiona zostanie technika oceny dróg żółciowych, PŻW i pęcherzyka żółciowego, z uwzględnieniem odrębności związanych z wiekiem pacjenta.

USG trzustki, dużych naczyń i przestrzeni zaotrzewnowej – obraz prawidłowy

W wykładzie omówione będą zasady obrazowania trzustki i przestrzeni zaotrzewnowej, z uwzględnieniem technik wykorzystywanych w przypadku trudnych warunków badania. Opisany zostanie prawidłowy obraz odcinka brzusznego aorty, jej głównych odgałęzień i tętnic biodrowych oraz żyły głównej dolnej i żył biodrowych.

USG układu moczowego – obraz prawidłowy

W wykładzie przedstawione zostaną informacje o technice badania nerek i najlepszych sposobach ich uwidocznienia w zależności od wieku pacjenta. Omówione zostaną kryteria prawidłowego obrazu nerek z uwzględnieniem zróżnicowania zatokowo-miąższowego i korowo-rdzeniowego, układu kielichowo-miedniczkowego oraz najczęstszych wariantów anatomicznych. Przedstawione zostaną kryteria prawidłowego obrazu pęcherza moczowego i moczowodów.

USG śledziony i węzłów chłonnych jamy brzusznej – obraz prawidłowy

W wykładzie przedstawiony będzie obraz układu chłonnego jamy brzusznej. Omówiona zostanie technika badania śledziony i jej najczęstsze warianty anatomiczne. Przedstawiony zostanie obraz węzłów chłonnych trzewnych i krezkowych, z uwzględnieniem wieku pacjenta.

USG wątroby i dróg żółciowych – zmiany patologiczne

W wykładzie zostaną omówione możliwości ultrasonografii w diagnostyce najczęstszych patologii wątroby i dróg żółciowych, wraz z zasadami ich opisu. Przedstawione będą wybrane choroby przebiegające z powiększeniem, zmianą echogeniczności i echostruktury wątroby, zmiany ogniskowe, choroby zapalne wątroby i dróg żółciowych, poszerzenia dróg żółciowych oraz polipy i złogu w pęcherzyku żółciowym.

USG trzustki, dużych naczyń i przestrzeni zaotrzewnowej – zmiany patologiczne

W wykładzie przedstawione zostaną najczęściej występujące zmiany ogniskowe oraz choroby zmieniające echogeniczność i echostrukturę trzustki. Opisane zostaną warianty anatomiczne i nieprawidłowości w układzie naczyniowym jamy brzusznej. Omówione zostaną zmiany patologiczne w przestrzeni zaotrzewnowej, ze szczególnym uwzględnieniem zmian nowotworowych.

USG układu moczowego – zmiany patologiczne

Wykład zawierał będzie informacje o najczęściej występujących wadach wrodzonych układu moczowego, wraz z miejscem USG w diagnostyce WWUM w rekomendacjach towarzystw naukowych. Przedstawiona zostanie rola USG w diagnostyce i ocenie leczenia leczeniu odpływu pęcherzowo-moczowodowego oraz zaburzeń mikcji. Omówiony zostanie obraz USG w zakażeniach układu moczowego oraz rola w monitorowaniu odległych powikłań OOZN. Przedstawione zostaną informacje o miejscu USG w monitorowaniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

USG śledziony i węzłów chłonnych jamy brzusznej – zmiany patologiczne

W wykładzie omówione zostaną najczęstsze zmiany zapalne i rozrostowe obejmujące miąższ śledziony. Przedstawione zostaną kryteria różnicowania prawidłowych i nieprawidłowych węzłów chłonnych.

Co powinien zawierać opis badania USG?

W wykładzie omówiony zostanie sposób opisu badania USG jamy brzusznej, pozwalający na jasną komunikację pomiędzy osobami oceniającymi tego samego pacjenta oraz pomiędzy lekarzami, którzy samodzielnie wykonują badania i klinicystami nie wykonującymi USG. Uwzględniona zostanie czułość i swoistość USG w diagnostyce wybranych jednostek chorobowych oraz sposób opisu wniosków z badania.

Poza przykładami zawartymi w treści wykładów proponujemy prezentacje przypadków wykorzystania USG w codziennej diagnostyce oraz część praktyczną, obejmującą wspólne badanie pacjentów. W przypadku zapotrzebowania na kurs bez części praktycznej lub braku możliwości przeprowadzenia badań z udziałem Państwa pacjentów, proponujemy skrócenie kursu lub poszerzenie zakresu wykładów, np. o diagnostykę przewodu pokarmowego i narządów miednicy mniejszej u dziewcząt. Ponadto zwiększona może zostać liczba godzin interaktywnej analizy przypadków klinicznych.

W trakcie kursów prowadzonych na zaproszenie Centrów Klinicznych oraz Szpitali nie mamy możliwości we własnym zakresie zorganizowania badania pacjentów. Jeśli zależy Państwu na przeprowadzeniu zajęć praktycznych, niezbędne jest uzyskanie przez Państwa zgody Dyrekcji oraz pacjentów na takie badania. Mają one formę pracy w kilkuosobowych grupach (maksymalnie 5 kursantów przy jednym aparacie), w czasie której szkolący się lekarz wykonuje badanie pod nadzorem prowadzącego kurs, uzyskując niezbędne porady i wskazówki, dotyczące techniki badania i interpretacji obrazu. Jeśli kurs nie zawiera części praktycznej możemy przeprowadzić go poza terenem Szpitala.

Oczywiście program kursu możemy dowolnie zmodyfikować, gdyż (zgodnie z obietnicą) kursy są szyte na miarę 🙂

Zaplanuj swój kurs

W celu uzyskania dalszych informacji o możliwych terminach i kosztach kursu, uprzejmie prosimy o kontakt mailowy: [email protected].