Trwają zapisy na 3. edycję kursu "USG w endokrynologii dziecięcej 2024", 21-23 czerwca 2024 roku!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs został przygotowany z myślą lekarzach, którzy w codziennej praktyce wykorzystują lub chcieliby wykorzystywać USG do oceny dzieci z zaburzeniami endokrynologicznymi dotyczącymi tarczycy i narządów płciowych.

Szczególnie zapraszamy specjalistów i lekarzy w trakcie specjalizacji z endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz endokrynologii, a także lekarzy radiologów i ultrasonografistów współpracujących z klinikami, oddziałami i poradniami endokrynologicznymi.

O czym jest ten kurs?

Podstawy obsługi aparatu i fizyka USG

Wykład zawiera najważniejsze informacje o tym, jak obsługiwać aparat USG, jak zmiana ustawień aparatu może zmieniać jakość obrazowania, jakie korzyści płyną z zastosowania opcji optymalizacji obrazu, oraz w jaki sposób przeprowadzić badanie metodą Dopplera

Macica i jajniki: Technika badania, anatomia i obraz prawidłowy. Od noworodka do dojrzałości płciowej

Przedstawienie elementów badania narządów miednicy mniejszej, począwszy od przygotowania pacjenta, poprzez wybór głowic i ustawień aparatu USG, a skończywszy na opisie anatomii ultrasonograficznej, ze szczególnym uwzględnieniem różnić związanych z wiekiem oraz kontekstem klinicznym.

Macica i jajniki: Pomiędzy fizjologią a patologią – zmiany ogniskowe, wady rozwojowe i stany nagłe

W prezentacji analizowane są różnice pomiędzy prawidłowym obrazem macicy i jajników a najczęstszymi wariantami rozwojowymi, anatomicznymi oraz zmianami patologicznymi.Podczas wykładu omawiana jest diagnostyka różnicowa zmian płynowych w jajnikach oraz rola ultrasonografii w diagnostyce zmian litych w oparciu o interpretację kliniczną, a także przedstawiane są przykłady pacjentek wymagających poszerzenia diagnostyki, w tym diagnostyki onkologicznej. Na koniec prezentowany jest obraz ultrasonograficzny i kliniczny skrętu jajnika w różnych grupach wiekowych.

Jądra i najądrza: Technika badania, anatomia i obraz prawidłowy. Od noworodka do dojrzałości płciowej

Prezentacja skupia się na technice badania i anatomii ultrasonograficznej jąder, najądrzy oraz struktur powrózka nasiennego, uwzględniając wiek pacjenta oraz kontekst kliniczny.

Jądra i najądrza: Pomiędzy fizjologią a patologią – zmiany ogniskowe, stany patologiczne i stany nagłe

W wykładzie omówione są różnice pomiędzy obrazem prawidłowym struktur moszny a zmianami patologicznymi, w tym zmianami ogniskowymi. Przedstawiona jest również rola USG w diagnostyce wybranych stanów chorobowych (WPN, mikrolitiaza, zaburzenia dojrzewania,zespoły genetyczne). Prezentowane są przykłady pacjentów wymagających  poszerzenia diagnostyki onkologicznej. Ostatnia część wykładu zawiera analizę obrazu ultrasonograficznego i klinicznego skrętu jądra.

Tarczyca – Technika badania, anatomia i obraz prawidłowy

Prezentacja zawiera informacje na temat techniki badania tarczycy oraz szyi, z uwzględnieniem wariantów rozwojowych i anatomicznych, takich jak płat piramidowy i ektopowa tkanka tarczycy lub grasicy. Omówione są również wartości referencyjne wielkości tarczycy oraz elementy oceny jej unaczynienia.

Węzły chłonne szyi. Zmiany płynowe w linii pośrodkowej

Wykład poświęcony jest diagnostyce węzłów chłonnych szyi wraz z podziałem anatomicznym poszczególnych grup węzłowych. Opisane są także różnice pomiędzy morfologią ultrasonograficzną prawidłowych i nieprawidłowych węzłów chłonnych. W drugiej części przedstawiane są obrazy ultrasonograficzne płynowych zmian ogniskowych szyi, które można zaobserwować w trakcie badania tarczycy.

Zapalenia tarczycy

W trakcie prezentacji przedstawione są zmiany w obrazie USG tarczycy w przebiegu zapalenia tarczycy typu Hashimoto oraz choroby Gravesa i Basedowa, w tym różnice związane z fazą obu tych chorób. Omówione są także zmiany w tarczycy związane z jej podostrym zapaleniem (choroba de Quervaina). Poza tym dokładnie analizowane są elementy prawidłowego opisu badania ultrasonograficznego zgodnego z rekomendacjami towarzystw naukowych.

Zmiany ogniskowe w tarczycy, kwalifikacja do BACC, monitorowanie biopsji przy pomocy USG

Prezentacja zawiera informacje o obrazie płynowych i litych zmian w tarczycy, ze szczególnym uwzględnieniem zmian wymagających monitorowania i/lub BACC, omówienie sposobu prawidłowego opisu zmiany ogniskowej, pozwalającego na odniesienie się do rekomendacji towarzystw naukowych, wiarygodne porównanie zmian obrazu w czasie oraz różnice w występowaniu różnych typów zmian zależne od wieku dziecka. Omówiona jest także technika wykonania USG w trakcie BACC oraz ocena powikłań.

USG u pacjentów po usunięciu tarczycy i leczeniu nowotworu

W wykładzie omówione są istotne elementy oceny loży tarczycy u pacjentów po całkowitym i częściowym usunięciu gruczołu, z uwzględnieniem różnic dotyczących choroby podstawowej – nowotworu lub choroby nienowotworowej. Przedstawione są również zmiany widoczne krótko po zabiegu operacyjnym oraz zmiany wymagające poszerzenia diagnostyki.

Zagadnienia poruszane trakcie zajęć praktycznych uwzględniają sugestie uczestników. Zawsze staramy się zaprojektować nasze prezentacje w taki sposób, który oczekiwania naszych kursantów.

Inaczej mówiąc – prowadzimy kursy szyte na miarę 🙂

Nie tylko teoria...

Poza przykładami zawartymi w treści wykładów w trakcie kursu przedstawiamy przypadki wykorzystania USG w codziennej diagnostyce oraz prowadzimy część praktyczną, obejmującą wspólne badanie pacjentów.

W przypadku, kiedy w trakcie kursu nie ma możliwości zorganizowania części praktycznej lub braku zapotrzebowania na takie zajęcia, poszerzamy zakres wykładów oraz sesje interaktywną z wykorzystaniem przypadków klinicznych.

W trakcie kursów prowadzonych na zaproszenie Centrów Klinicznych oraz Szpitali nie mamy możliwości we własnym zakresie zorganizowania badania pacjentów. Jeśli zależy Państwu na przeprowadzeniu zajęć praktycznych, niezbędne jest uzyskanie przez Państwa zgody Dyrekcji oraz pacjentów na takie badania. Mają one formę pracy w kilkuosobowych grupach (maksymalnie 5 kursantów przy jednym aparacie), w czasie której szkolący się lekarz wykonuje badanie pod nadzorem prowadzącego kurs, uzyskując niezbędne porady i wskazówki, dotyczące techniki badania i interpretacji obrazu. Jeśli kurs nie zawiera części praktycznej możemy przeprowadzić go poza terenem Szpitala.

Zaplanuj swój kurs

W celu uzyskania dalszych informacji o możliwych terminach i kosztach kursu, uprzejmie prosimy o kontakt mailowy: [email protected].